Suplementacja i żywienieCzy warto sięgać po suplementy diety?

„Suplement diety to produkt złożony z substancji odżywczych i traktowany jako uzupełnienie normalnej żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów lub innych substancji. Wyprodukowano go w formie umożliwiającej dawkowanie (w tabletkach, kapsułkach, proszku czy płynie).”

Suplementacja diety to uzupełnienie codziennej diety w składniki, których nie dostarczamy w pożywieniu, a które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czy potrzebujemy więc suplementów diety? Nie, jeśli odżywiamy się zdrowo, a nasza codzienna dieta jest idealnie zbilansowana. Wyjątek stanowią ludzie chorzy, których organizm z powodów choroby nie jest w stanie przyswoić niektórych substancji w wystarczającej ilości. Do takich osób kierowane są nie suplementy diety a żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (którą również produkuje firma IOC). Perfekcyjnie zbilansowana dieta jest niestety marzeniem wielu z nas. W dzisiejszych, „zabieganych” czasach, ciężko poświęcić jest żywieniu dostatecznie wiele staranności, ciężko jadać systematycznie posiłki o stałych porach 5 razy dziennie, tym bardziej bilansować każdy posiłek tak, by jego kaloryczność i zawartość była odpowiednia. Z badań wynika, że 5 posiłków dziennie jada niespełna 10% z nas. Aby posiłek był dobrze przyswojony przez organizm, należy żuć kawałki pokarmu ok. 40 razy. Kto dziś z nas tak robi? Na pomoc pozostałym przychodzą więc producenci żywności funkcjonalnej (żywności wzbogaconej, suplementów diety, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego i żywieniowego).

Suplementacja nie jest więc potrzeba nikomu, kto jada systematycznie 5 razy dziennie, kogo posiłki są dobrze zbilansowane, żywność nie jest wysoko przetworzona, a każdy kęs przeżuwa przynajmniej 40 razy a jego życie nie jest narażone na nadmierny stres– komuś, kto jada i żyje więc zdrowo.

Żaden suplement nie zastąpi zdrowego żywienia. Staramy się jednak, by produkowana przez nas żywność funkcjonalna była „jak najbliżej natury”; by pomóc tym, którzy muszą uzupełniać swoją dietę. Staramy się nakłaniać więc naszych Klientów: dystrybutorów, aptekarzy i innych producentów, by wybierali suplementy produkowane przy użyciu naturalnych surowców (np. witamin będących ekstraktami z owoców / warzyw nie zaś sztucznie powielanymi związkami chemicznymi; proponujemy kapsułki zamiast tabletek). Niestety te suplementy są dużo droższe i nie zawsze po nie sięgamy jako konsumenci, kształtując w ten sposób popyt na suplementy tanie, zazwyczaj gorszej jakości.

Suplementy diety nie są lekami, nie służą więc do leczenia. Sama suplementacja diety nie może zastąpić leczenia farmakologicznego osobom, które go wymagają. Odpowiednia dieta  może wspomóc nasz organizm w czasie, kiedy tego potrzebujemy. Witamina C na przykład może być suplementem diety, lekarze polecają ją jednak w przypadku przeziębień by wspomóc nasz organizm w walce z chorobą. Innym przykładem osób, dla których wskazana jest suplementacja, mogą być osoby narażone na stres, które nie wymagają przyjmowania leków (życie w nawet wielkim stresie nie jest przecież chorobą). Do takich osób- narażonych na powstanie choroby (nerwicy, miażdżycy, osteoporozy itp.)- skierowana jest suplementacja.

W skład suplementów diety mogą wchodzić również zioła. O ich roli można przeczytać wiele, my polecamy szczególnie wspaniałą książkę lek. med. Krzysztofa Błecha oraz Prof. dr hab. Iwony Wawer „Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia” wyd. BONIMED, na podstawie której został napisany powyższy tekst i która inspiruje nas na co dzień do tworzenia zdrowych i wartościowych suplementów diety.

Translate »