Ciekawostki


Zrównoważona dieta połączona ze zdrowym stylem życia nie wymaga suplementacji składników odżywczych. Jednak w dzisiejszym świecie, kiedy każdy jest zabiegany i brakuje czasu na wnikliwe czytanie etykiet oraz przeliczanie zawartości składników w pożywieniu, suplementy okazują się niezbędne, by zachować funkcje organizmu. Stąd też wynika zwiększone zapotrzebowanie rynku na produkcję suplementów diety.

Suplementy wspierają zdrowie, ale nie są lekami
Informacje, jakie można znaleźć na temat suplementów, są często sprzeczne, a jeszcze częściej brak im solidnych podstaw naukowych i pełnych wniosków lub też są one pominięte w opisie. Pierwszą kwestią, jaką należy wyjaśnić, jest fakt, że prawidłowo stosowane kapsułki z witaminami i minerałami, czyli tak, jak określił producent suplementów diety, nie stanowią zagrożenia dla organizmu. Różnią się od lekarstw tym, że nie są przeznaczone wyłącznie dla osób, które cierpią z powodu dolegliwości zdrowotnych. Kiedy w grę wchodzi na tyle poważny niedobór składników mineralnych i witamin, że powoduje on zaburzenia pracy organizmu, należy skonsultować z lekarzem dawkę i czas przyjmowania suplementu. Warto także poszukać przyczyny tak głębokiej redukcji poziomu mikroelementów i spróbować naprawić swoje nawyki żywieniowe przy jednoczesnym długoterminowym przyjmowaniu suplementów. 


Badania i wnioski, czyli jak nie bać się suplementów
Naukowcy zrzeszeni w European Nutraceutical Association stworzyli raport, który ma pomóc zrozumieć istotę przyjmowania suplementów diety. Ta rozpowszechniana w Polsce przez Krajową Radę Suplementów i Odżywek broszura obejmuje analizę dotychczas przeprowadzonych badań pod kątem poprawności wniosków, jakie były z nich wyciągane. Autorzy raportu podważają część z nich, a przede wszystkim negatywnie oceniają przekazy medialne, w których wnioski zostały uproszczone, a tym samym zafałszowane. 
Krytyka dotyczy na przykład specyficznej, niereprezentatywnej próby badawczej, w której suplementacja nie osiągnęła spodziewanych rezultatów. Osoby, które wzięły udział w testach, nie tylko na przykład pracowały w szczególnie obciążających warunkach lub paliły tytoń, ale także dawki witamin, które im podawano, znacznie przewyższały optymalny dla zdrowia poziom, możliwy jednocześnie do osiągnięcia dietą. Ponadto, spośród szerokich wniosków, jakie wyciągnięto z prób, czasem podkreślany jest fakt, że suplementacja niektórych witamin nie przyniosła żadnych efektów wśród kobiet, choć w grupie mężczyzn wyraźnie obniżyła poziom śmiertelności na przestrzeni 7,5 lat. Przyczyną takiej rozbieżności było to, że u większości kobiet, jeszcze przed rozpoczęciem prób, poziom suplementowanych w badaniu składników był na odpowiednim, wyższym niż u mężczyzn, poziomie. Jest to zarazem potwierdzenie faktu, że suplementy diety, jeśli są przyjmowane w odpowiednich dawkach, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, bo nie prowadzą do nadwyżki minerałów w organizmie.

 

Czym są suplementy diety?

 

Trudno jest jednoznacznie określić definicję suplementów diety. Preparaty te są nieustannie poddawane badaniom, a ich skład i znaczenie dla ludzkiego zdrowia wzbudza kontrowersje wśród dietetyków, lekarzy oraz farmaceutów. Co więcej, do tej pory nie określono, jak duża ilość witamin oraz składników mineralnych w diecie jest całkowicie bezpieczna.

Każdy suplement diety jest traktowany jako preparat, który stanowi cenne źródło składników odżywczych oraz substancji o działaniu fizjologicznym. Suplementy diety mogą zostać wprowadzone do obrotu w postaci kapsułek, tabletek, saszetek z proszkiem lub ampułek z płynem, które można spożywać w ściśle określonych ilościach. Zgodnie z definicją suplementów diety środki te mogą być stosowane przede wszystkim wówczas, gdy z różnych przyczyn nie możemy dostarczać organizmowi zalecanej liczby witamin bądź minerałów w diecie.

Można zetknąć się także z bardziej urzędowymi definicjami suplementów diety. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 roku, suplementy diety to preparaty, które mają na celu przede wszystkim uzupełnianie diety. Środki te stanowią skoncentrowane źródło minerałów, witamin oraz innych związków, które można spożywać w określonych ilościach w celu osiągnięcia odpowiedniego efektu odżywczego. W ustawie tej wyraźnie jednak podkreślono, że suplementy diety nie posiadają właściwości środków leczniczych (w świetle przepisów prawa farmaceutycznego). Nie mogą być więc stosowane do zwalczania chorób – leki mają udowodniony potencjał terapeutyczny i są poddawane badaniom klinicznym. Suplementy diety w przeciwieństwie do leków nie są natomiast rejestrowane jako produkty lecznicze. Co więcej, ich skład często jest zmienny i zależy od koniunktury rynkowej.

Suplementy diety mogą być preparatami na bazie witamin, składników mineralnych bądź innych związków, które odznaczają się konkretnymi właściwościami odżywczymi lub fizjologicznymi. Oznacza to, że suplement diety może zawierać nie tylko witaminy czy składniki mineralne, ale także aminokwasy, lecytynę, błonnik czy określone kwasy tłuszczowe. Poza tym mogą być wzbogacane również o związki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, takie jak chrząstka z rekina czy koenzym Q10.

Stosowanie suplementów diety wiąże się z osiągnięciem określonych korzyści. Produkty te mogą nie tylko odżywiać organizm czy uzupełniać codzienną dietę w cenne składniki odżywcze, ale mogą także poprawiać koncentrację i pamięć, dodawać sił witalnych czy nawet chronić organizm przed wpływem niekorzystnych czynników, takich jak zanieczyszczenie powietrza czy promieniowanie UV. Suplementy mogą stać się znakomitą alternatywą dla diety, zwłaszcza dla osób, które nie dbają o właściwie zbilansowany jadłospis. Co więcej, witaminy, minerały oraz związki znajdujące się w składzie suplementów diety dodatkowo biorą udział w wielu różnych procesach biologicznych, które zachodzą w ludzkim organizmie. Mogą wspomagać pracę układu nerwowego, sercowo-naczyniowego czy kostnego.

 

 
Każdy z nas stara się dbać o swoje zdrowie. Aby zdrowo się odżywiać powinniśmy zwracać szczególną uwagę na skład spożywanych pokarmów i na zawarte w nich składniki odżywcze. Liczyć kalorie, ale także starać się pilnować pór posiłków. Chcemy jak najlepiej dla siebie i swoich bliskich, jednak wysoko przetworzona żywność i jedzenie w pośpiechu sprawiają, że w przyjmowanym pokarmie albo brakuje cennych substancji odżywczych (między innymi witamin i minerałów), albo są one słabo przyswajane. Rozwiązania tej sytuacji szukamy w suplementach diety.

Suplement, czyli uzupełnienie
Na opakowaniach wszystkich suplementów diety znajdujemy napis „Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety”. To bardzo ważna informacja, która mówi o charakterze środków, które mają uzupełnić naszą dietę o składniki, które przyswajamy z trudem, lub które występują w niewielkich ilościach w naszej diecie. Uzupełnić nie znaczy zamienić. Zrównoważona dieta, czyli taka, w której znajduje się dużo świeżych owoców i warzyw, produktów surowych lub gotowanych na parze, nisko przetworzonych, nigdy nie zostanie zastąpiona przyjmowaniem garści tabletek, zawierających witaminy czy minerały. Więcej – wiele suplementów (szczególnie w formie tabletek) zawiera substancje niepotrzebne dla organizmu, których oczyszczeniem zajmuje się wątroba. Wątroba jest organem, który nie przepuszcza do krwioobiegu substancji, mogących zaszkodzić organizmowi. Oczyszczając krew, „zatruwa” sama siebie. Przyjmowanie wielu tabletek sprawia, że praca tego ważnego organu będzie nastawiona na zatrzymanie dalszego obiegu zbędnych substancji, koniecznych do stworzenia „nośnika” suplementu. 

„Suplement diety to produkt złożony z substancji odżywczych i traktowany jako uzupełnienie normalnej żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów lub innych substancji. Wyprodukowano go w formie umożliwiającej dawkowanie (w tabletkach, kapsułkach, proszku czy płynie).”

Suplementacja diety to uzupełnienie codziennej diety w składniki, których nie dostarczamy w pożywieniu, a które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czy potrzebujemy więc suplementów diety? Nie, jeśli odżywiamy się zdrowo, a nasza codzienna dieta jest idealnie zbilansowana. Wyjątek stanowią ludzie chorzy, których organizm z powodów choroby nie jest w stanie przyswoić niektórych substancji w wystarczającej ilości. Do takich osób kierowane są nie suplementy diety a żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (którą również produkuje firma IOC). Perfekcyjnie zbilansowana dieta jest niestety marzeniem wielu z nas. W dzisiejszych, „zabieganych” czasach, ciężko poświęcić jest żywieniu dostatecznie wiele staranności, ciężko jadać systematycznie posiłki o stałych porach 5 razy dziennie, tym bardziej bilansować każdy posiłek tak, by jego kaloryczność i zawartość była odpowiednia. Z badań wynika, że 5 posiłków dziennie jada niespełna 10% z nas. Aby posiłek był dobrze przyswojony przez organizm, należy żuć kawałki pokarmu ok. 40 razy. Kto dziś z nas tak robi? Na pomoc pozostałym przychodzą więc producenci żywności funkcjonalnej (żywności wzbogaconej, suplementów diety, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego i żywieniowego).

Suplementacja nie jest więc potrzeba nikomu, kto jada systematycznie 5 razy dziennie, kogo posiłki są dobrze zbilansowane, żywność nie jest wysoko przetworzona, a każdy kęs przeżuwa przynajmniej 40 razy a jego życie nie jest narażone na nadmierny stres– komuś, kto jada i żyje więc zdrowo.

1.   

 

.       1.     Jakie jest minimum zamówieniowe?

  • Od 150 000 kapsułek jednego rodzaju suplementu w postaci kapsułek twardych (np. 5 tysięcy opakowań po 30 kapsułek każde),
  • Od 300 000 kapsułek jednego rodzaju suplementu w postaci kapsułek miękkich,
  • Od 500 000 tabletek jednego rodzaju suplementu w postaci tabletek,
  • Od 250 000 saszetek jednego rodzaju suplementu w postaci saszetek,
  • Od 10 000 butelek jednego rodzaju suplementu w postaci płynnej (np. syrop),
  • pozostałe formy ustalane są indywidualnie.

 

2.      Jaki jest czas realizacji?

Termin realizacji to 10 tygodni w przypadku suplementu diety w postaci kapsułek twardych, 5 miesięcy dla kapsułek miękkich. Terminy realizacji produkcji suplementów w formach innych niż wyżej wymienione, ustalane są indywidualnie.

 

3.      Dlaczego czas realizacji jest tak długi? 

Na czas realizacji składa się oczekiwanie na surowce do produkcji (nawet do 5 tygodni), oczekiwanie na zadruk folii do blistrów/saszetek oraz harmonogram produkcji. Suplementy diety w postaci tabletek i kapsułek miękkich wymagają dodatkowego czasu ze względu na konieczność dopracowania technologii dla każdej indywidualnej produkcji.

 

4.      Jak uzyskać dopuszczenie do obrotu?

Chęć wprowadzenia do obrotu suplementu diety zgłasza się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS-u). Produkt można wprowadzić do obrotu po dokonaniu tego zgłoszenia.
Polskie prawo nie reguluje takiego pojęcia jak „dopuszczenie do obrotu” w przypadku suplementu diety. Główny Inspektorat Sanitarny przyjmuje do wiadomości fakt wprowadzenia do obrotu (lub zamiaru wprowadzenia do obrotu) suplementu diety przez przedsiębiorcę i to na nim spoczywa odpowiedzialność za produkt oraz za zgodność z wymogami prawnymi.

 

5.      Jaki jest termin ważności produktu?

Zazwyczaj 24 miesiące od daty produkcji.

 

6.      Czy posiadamy produkty „dostępne od ręki”?

Nie. Jesteśmy producentem kontraktowym i wytwarzamy suplementy diety wyłącznie na zlecenie naszych Klientów.  Wyprodukowane przez nas suplementy i ich marki są własnością naszych Klientów.

 

7.      Czy można obniżyć minimum zamówieniowe?

Tak, jednak jedynie w wyjątkowych sytuacjach, w przypadku zadeklarowania długofalowej współpracy. Należy wziąć pod uwagę fakt, że obniżenie minimum wiąże się ze wzrostem ceny, a co za tym idzie – jest mniej opłacalne.
Minima zostały tak dobrane, aby uzyskać optymalny stosunek ceny do ilości zamawianego towaru, a także są one uzależnione od minimum zamówieniowych na poszczególne surowce, opakowania itp.

 

8.      Czy IOC pomaga w dystrybucji wytworzonych suplementów diety?

Nie. Swoje siły skupiamy na  projektowaniu suplementów diety oraz ich produkcji.

 

9.      Czy w naszej ofercie są również puste kapsułki?

Nie, nie jesteśmy producentem pustych kapsułek. Tworzymy gotowy już produkt w postaci suplementu diety.

 

10.  Czy nasz Klient musi/może sam dostarczyć surowce, opakowania itp.?

Nie musi, zajmujemy się kompleksową produkcją od pomysłu do gotowego produktu, aczkolwiek istnieje taka możliwość, jeżeli surowiec lub opakowania spełniają odpowiednie wymagania.  

 

11.   Czy Klient może wybrać u nas inny kształt czy rozmiar blistra?

Standardowo posiadamy blistry na 10 kapsułek twardych, 10 lub 15 kapsułek miękkich.

Inny kształt blistra lub ilość/ułożenie kapsułek wiąże się z dodatkową inwestycją rzędu 20-30 tys. złotych.

 

 

 

 

 

 

12.  Czy posiadamy w swojej ofercie kolorowe kapsułki? 

Tak, mamy zarówno twarde (paleta kolorów firmy CAPSUGEL), jak i miękkie kapsułki (wybarwiamy w naszym zakładzie) w różnych kolorach.

 

13.  Jakie jest pochodzenie surowców do suplementów, które produkujemy? 

Pochodzenie surowców dobieramy w zależności od preferencji Klientów oraz stawianych nam wymogów cenowych. Możemy zaproponować surowce z każdego miejsca na świecie.

 

14.  Czym się rożni kapsułka twarda od miękkiej oraz od tabletki? 

Kapsułka twarda, tabletka to formy odpowiednie dla surowców w formie proszków, przy czym tabletka powstaje poprzez „sprasowanie” proszków. Kapsułka zaś to proszki zasypane w żelatynowy korpus kapsułki,  składający się z 2 części. Tabletki w swoim składzie mają więcej substancji pomocniczych, których zadaniem jest połączenie składników i umożliwienie uformowania ich. Kapsułka miękka odpowiednia jest do zamykania olejów lub zawiesin (olej i proszek).

 

 

15.  Czy nasza firma (IOC) musi znaleźć się na opakowaniu?

Nie, wystarczy umieszczenie na opakowaniu nazwy podmiotu wprowadzającego do obrotu. Nie ma jednak przeciwskazań, byśmy i my widnieli jako faktyczny wytwórca.

 

16.  Jakie posiadamy systemy zarządzania jakością?

Nasza firma posiada wprowadzone systemy: GMP, GHP, HACCP, ISO  9001:2015 a także ISO 22716:2009.

 

17. Jakimi opakowaniami dysponujemy?

Współpracujemy z wieloma firmami w zakresie opakowań i jesteśmy w stanie zaproponować szeroki wachlarz rozwiązań. Posiadamy wiele rodzajów kartoników, bez problemu tworzymy również nowe. Mamy również do zaproponowania szeroki wybór słoików szklanych jak i z tworzyw sztucznych.

 

18. Czy firma IOC sprzedaje produkty za granicę?

Jak najbardziej, współpracujemy z wieloma firmami z krajów UE jak i poza nią.

 

19. Czy IOC może wyprodukować partię próbną?

Tak. Koszt wytworzenia dowolnej partii próbnej jest jednak zbliżony do produkcji 150 tys. kapsułek twardych.

 

20. Czy tworzymy treści na opakowania?

Tak, przygotowujemy w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa wszystkie niezbędne treści na opakowania, wszystkie wymagane prawnie (prawo unijne oraz polskie) jak i dodatkowe treści marketingowe.

 

21. Czy treści mogą być tylko w języku angielskim?

Zgodnie z naszym prawem, sprzedając suplement diety na terenie Polski opakowanie musi zawierać treści w języku polskim. Język angielski może być dołączony jako język dodatkowy.

 

22. Czy firma IOC projektuje opakowania?

Tak, nieodpłatnie tworzymy dla klientów 3 propozycje kartoników oraz/lub etykiet suplementów diety.

 

23. Jaki opis dotyczący działania suplementu mogę umieścić na opakowaniu?

W zależności od składu, możemy zaproponować treści zgodne z oświadczeniami zdrowotnymi dopuszczonymi w Unii Europejskiej.

 

24. Skąd pewność, że składnik, który chcę użyć nie może być w suplemencie lub nie może być w tak dużej ilości?

Nasza firma posiada wykfalifikowanych pracowników w zakresie aktualnych wymogów prawnych, na bieżąco przechodzimy szkolenia. Posiadamy pełną i aktualną wiedzę w tym zakresie.

 

25. „Kupiłem produkt w USA. Czy mogą Państwo taki wyprodukować żebym go sprzedawał w Polsce?”

Prawo USA znacznie odbiega od prawa unijnego, nie wszystkie składniki dopuszczone w USA są dozwolone w UE. Należy przyjrzeć się konkretnemu składowi (zarówno jakościowemu jak i ilościowemu) i na tej podstawie udzielimy odpowiedzi. Posiadamy możliwości wyprodukowania wielu suplementów diety. Produkty te muszą jednak być zgodne z prawem wymaganym na terenie kraju przeznaczenia. W przypadku niezgodności zaproponujemy modyfikację składu spełniającą te wymogi.

 

26. Czy produkujemy „mega kapsułki” / kapsułki w rozmiar XXL/ duże kapsułki / kapsułki rozmiaru 000 oraz „mini kapsułki”?

Na chwilę obecną możemy zaproponować suplementy w kapsułkach 0 (do 500mg) lub 00 (do 700mg).

 

27. Czy firma IOC produkuje kapsułki wegetariańskie?

Możemy wyprodukować suplement diety w kapsułce twardej wegetariańskiej.

Na chwilę obecną nie produkujemy kapsułek miękkich wegetariańskich. Zgodnie z naszą wiedzą w Polsce taka technologia nie została jeszcze wdrożona.

 

28. Czy wyprodukują Państwo suplement diety bez substancji pomocniczych?

W zależności od składu, niezbędne są do przeprowadzenia próby technologiczne, które potwierdzą, czy jest to wykonalne w konkretnym przypadku.

 

29. Czy wyprodukują Państwo suplement diety bez konserwantów?

Tak, oczywiście.

 

30. Czy po produkcji można u Państwa magazynować towar?

Możemy zaproponować odpłatne magazynowanie Państwa towaru.

 

31. W jaki sposób firma IOC bada suplementy diety?

Podstawowe badania fizyko-chemiczne przeprowadzamy we własnym zakresie. Badania mikrobiologiczne, na zawartość metali ciężkich oraz WWA, zlecamy  w zewnętrznych, akredytowanych laboratoriach.

 

32. Jaką mam pewność, że w suplemencie, który zlecę w IOC jest to, co zamówiłem?

Każdą wyprodukowaną partię potwierdzamy certyfikatem jakości, mamy wdrożone systemy, które wymagają od nas najwyższej jakości produkcji.

Skład suplementu diety może być potwierdzony poprzez przeprowadzenie (już we własnym zakresie) badań chromatograficznych.

 

33. „Posiadam suplement, który świetnie działa, ale nie znam jego składu. Czy wyprodukują Państwo taki, gdy wam go wyślę?”

Badania, które można przeprowadzić mogą jedynie potwierdzić lub wykluczyć obecność danego składnika, głownie w zakresie witamin i minerałów. Możemy więc odpowiedzieć (po przeprowadzeniu badań) czy dany składnik istnieje w składzie. Badania, które mają na celu „rozszyfrowanie” składu mogłyby trwać latami i z pewnością będą niezwykle kosztowne.

 

ul. Abrahama 1A, 80-307 Gdańsk, Polska
+48 58 710 24 64